Ako vznikajú naše čiapky

Trochu snenia, trochu tvorivosti.

Začína sa to trochou snenia a poriadnej dávky tvorivosti. Jednoduchý vzor, alebo zložitý? Výrazné farby, alebo tlmené? Tenká vlna, či hrubá? Nikto nechce byť upotený alebo uzimený. Čiapka musí byť seriózna, ale nie nudná. Mať obľúbenú čiapku, ktorá sa nehodí k oblečeniu môže byť veľmi mrzuté. Preto treba vytvoriť takú, ktorá by dobre sadla do práce aj do lesa. A ako všetky naše výrobky – musí kráčať v súlade s prírodou.

Vlna, či umelé vlákno?

U nás jednoznačne vlna! Príroda nadelila ovečkám veru parádny kožuch, ktorý dokáže chrániť pred teplom aj zimou, udržiavať stabilnú klímu a priedušnosť a byť primerane odolný voči baktériám a plesniam, dokonca vo vysokej miere aj vode a ohňu. Preto je mimoriadne vhodná aj pre ľudí s kožnými problémami. Pokožka hlavy sa neprehrieva, dýcha, baktérie nemajú šancu. Vlna je jednoznačne overená prírodou!

Hryzie vlna, či nie?

V ľudskom svete si vlna naprieč stáročiami vydobyla svoje miesto ako hrejivá súčasť zimného šatníka, ktorá však dokáže aj nepríjemne pichať, hrýzť a škriabať. Našťastie, už dokážeme spracovávať vlnu tak, aby sa dala použiť ako veľmi jemné a mäkké vlákno nielen na čiapky a svetre, ale aj veľmi jemnú a tenkú, luxusnú spodnú bielizeň, príjemnú na pokožku. Preto sú naše čiapky zo starostlivo vybraného mäkučkého merina,  či jemnej vlasovej alpaky. Prihliadame aj na spôsob spracovania a farbenia vlny – čo by to bolo za prírodné vlákno, keby ho pri spracovaní zničila chémia?

Pekne po starom.

Že čo je staré, to patrí do smetia? V žiadnom prípade! Aspoň pokiaľ hovoríme o tých dobrých, časom overených spôsoboch kvalitnej ručnej práce. Áno, stroj to zvládne za zlomok času, to je pravda, no my sme sa rozhodli dodať ingredienciu srdca – pletieme s láskou a vierou, že sa vám naše čiapky budú dobre nosiť nielen na hlave, ale aj na duši. Navariť si do dobrý čajík, pustiť obľúbený film, či hudbu a pustiť sa do práce – to je súčasť rituálu pletenia – vpliesť do čiapky aj trochu pohody a pokoja. Žiadny pletací stroj, či mlynček, ale pekne po starom – vziať do rúk ihlice a vlnu. Sústrediť sa a zároveň oddychovať. Pletenie vraj pôsobí na mozog takmer meditačne, aj keď je to aktívna práca – práca rúk zo srdca.

Očko po očku.

Niekedy sa to môže zdať naozaj monotónnou činnosťou – pliesť stále do kruhu, riadok za riadkom, a preto si rada predstavujem, ako práve túto čiapku bude niekto nosiť. Bude ju mať rád? Stratí ju? Bude jeho obľúbená? Každá čiapka so sebou nesie aj určitú zodpovednosť byť dokonalá pre svojho majiteľa. Uberanie očiek, keď sa čiapka začne smerom hore zužovať znamená vždy akési dobrodružné očakávanie zmeny pletenia, ale aj nostalgický smútok blízkeho konca, kedy sa poslednými očkami čiapka uzavrie a je hotová.

Perzský kaz.

Starí majstri viažuci slávne perzské koberce s neuveriteľnými a zložitými vzormi zatkávajú do svojich kobercov úmyselne kaz, ktorý nenaruší výzor ani vzhľad koberca a je takmer nemožné ho nájsť. Tento kaz vytvára jedinečnosť koberca a podľa neho si svoj koberec vždy spoznajú.
Naprogramované stroje vytvárajú dokonalé výrobky, jeden ako druhý, konformitu. Práca ľudských rúk, naopak, vytvára hodnotu neopakovateľnosti. Nie je to naprogramovaná monotónna činnosť. Je to tvorivý proces, prejav života a spôsob, ako sa so sebou podeliť s ostatnými. Ako zdieľať svoju jedinečnosť, svoj čas života a schopnosť zapojiť sa do energie dávania a prijímania. V porovnaní s umelou naprogramovanou dokonalosťou so sebou nesie známky istých odchýlok, ku ktorým prispieva mnoho fyziologických a psychických faktorov živého organizmu, rustikálnosti, ktorá však vytvára iný pohľad na to, čo je vlastne dokonalosť. Umelá nudnosť opakujúca sa stále dookola, alebo perzský kaz vo svojej jedinečnosti a neopakovateľnosti tvorcu ako odtlačok života?
Nie, isteže nezapletáme do čiapok kazy. Očká si do riadkov našich čiapok  líhajú podľa rytmu srdca.

Zabaliť a rozlúčiť sa.

Práca je dokončená. Čiapka môže do sveta. Ešte odstrániť všetky značky, skontrolovať, našiť náš kovový emblém. Na balení si dávame záležať – vážime si prácu ľudských rúk a času a tak je označenie a balenie výrobku akýmsi dôstojným zavŕšením práce. A čiapka je pripravená potešiť svojho majiteľa. Každý spokojný zákazník prináša dobrý pocit.

Zobraziť ponuku našich čiapok