Niečo o ľane

Ľan bol na Slovensku od dávna tradične pestovanou a využívanou rastlinou.

Ľan je popri konope a živočíšnych materiáloch ako vlna, koža a kožušiny, základnou surovinou tradičnej odevnej kultúry na Slovensku. Je pre nás teda prirodzeným a tradičným materiálom na odievanie.

Ľan siaty je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky asi 1,2 m. Kultúrny ľan je možné rozdeliť z hospodárskeho hľadiska na: priadny, olejno-priadny, olejný. Ľanové vlákno je rastlinný materiál, ktorý sa získava zo stoniek Ľanu siateho (Linum usitatissimum), konkrétne z lyka. Ľan sa žne tak, aby bola zachovaná čo najdlhšia stonka a zvyčajne sa vytrháva aj s koreňmi. Usušené a semien zbavené stonky sa namočia do vody, kde sa baktérie postarajú o odstránenie pektínu a lignínu, ktorý zlepuje lykové vlákna. Proces je možné urýchliť aj chemicky, ale potom je menej šetrný k životnému prostrediu aj k samotným vláknam. Potom nasleduje rozdrvenie drevnatej časti stonku, lykové vlákna sa lámu a trepú a následne prečesávajú. Výsledok česania ľanu sú krátke vlákna (kúdeľ) a dlhé vlákna na jemné priadze. Potom už nasleduje pradenie (spriadanie), navíjanie, snovanie a konečné tkanie ľanového plátna.

Textilné vlákna pod mikroskopom

Ľan sa tak na rozdiel od bavlny zužitkuje celý. Jeho pestovanie je tiež ekologickejšie, pretože nevyžaduje toľko hnojív a pesticídov. Nevýhodou je asi až tri krát menšia výťažnosť oproti bavlne.

Mimochodom konvenčne pestovaná bavlna je najviac ošetrovaná poľnohospodárska rastlina vôbec: aj keď sa pestuje asi na 2,5 % celkovej svetovej ploche poľnohospodárskej pôdy, spotrebuje okolo 16 % celosvetovej spotreby pesticídov.